Aç-kapa sperm cihazı zararlı olabilir

Prostat Kanseri Derneği Başkanı Ürolog Dr. Hüseyin Lüleci bu cihaz ile ilgili şunları söyledi,

Almanya'da erkeklerde sperm akışını engelleyen cihaz geliştirildiği açıklandı. Erkek cinsel organında kullanılan cihazın aç-kapa tuşu sayesinde sperm akışını engellediği ve doğum kontrol konusunda etkili bir koruma sağlayacağı belirtildi. Peki uzmanlar bu konuda ne diyor?

Alman Üroloji Topluluğu'ndan Wolfgang Bühmann cihazın yan etkileri olabileceğini ve erkekte kısırlığa neden olabileceğini söylerken Türkiye Prostat Kanseri Derneği Başkanı Üroloji uzmanı Dr. Hüseyin Lüleci cihazın doğum kontrol yöntemi olarak etkin bir koruma sağlayamayacağını belirtti.

HEM ZARAR VEREBİLİR HEM DE ETKİN KORUMA SAĞLAMAZ

Prostat Kanseri Derneği Başkanı Ürolog Dr. Hüseyin Lüleci bu cihaz ile ilgili şunları söyledi, "Anladığım kadarıyla bu tam bir Zihni Sinir Projesi, öncelikle bu cihaz erkeklerde kısırlığa neden olabilir. Ayrıca bu cihazdan bir tane değil iki tane takmak gerekir çünkü spermler bir kanaldan değil iki kanaldan geliyor. Koruyuculuğu konusuna gelirsek vazektomi operasyonu vardır erkeklerin tohum kanallarının cerrahi bir işlemle bağlanması. Geri dönüşü olmayan bu işlemden sonra bile 3 ay tam bir koruma sağlamaz. Erkekler hamile bırakmaya devam edebilir. Dolayısıyla bunu aç-kapa yaparak kısa bir süre içerisinde koruması mümkün değil. Hiç güvenilirliği yok."
hüseyib lüleci

- CİHAZ NASIL ÇALIŞIYOR?

Almanya’da testislerin içine yerleştirilen ve bir ‘açma kapama’ tuşu kullanılarak erkeklerin ‘baba olmasının’ önüne geçen bir cihaz tanıtıldı. Clemens Bimek adlı girişimcinin ürettiği cihaz, yerleştirildikten sonra ‘kapama’ tuşu kullanılarak sperm akışını engelliyor. Bu sayede erkeklerin cinsel ilişkinin ardından partnerini hamile bırakma riskinin önüne geçiliyor. 1.8 santimetre uzunluğunda ve 2 gram ağırlığındaki cihaz, üretilen spermi testislere geri gönderiyor. Deri altında elle ayırt edilen tuşu sayesinde kolayca açılıp kapatılabiliyor. 30 dakika süren bir operasyonla yerleştirien cihazın kısa süre içinde 25 erkekte test edilmeye başlanacağı açıklandı.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/ac-kapa-sperm-cihazi-zararli-olabilir-40037604